Start în Divizia D Timiş. Şag învinge la 7 diferenţă acasă, CSM Lugoj la 7 afară, dar şi două remize albe. Nou promovata Gelu, între cele 4 gazde victorioase: rezultate, marcatori

Patru succese ale localnicilor, printre care cel al nou-promovatei AS Gelu, respectiv câte 3 remize şi victorii în deplasare, acesta este bilanţul etapei inaugurale în ediţia 2023-2024 a Diviziei D Timiş, rundă în care s-au înscris îm medie aproape 4 goluri pe meci, 39, dintre care 22 gazdele, nu mai puţin de 10 în contul vizitatorilor fiind marcate de CSM Lugoj. Dar iată mai jos rezultatele şi marcatorii, ierarhia şi programul viitor fiind enumerate pe coloana tradiţională a secţiunii Fotbal.

CS Timişul Şag – CS Cocoşul Orţişoara 7-0 (4-0): Bogdan Moroşan două goluri, Octavian Drăghici două goluri, Dacian Bîrză, Petre Ivanovici şi Cristian Podină.

Gazdele au trimis în transversală în minutul 42, prin Bogdan Moroşan.

CSO Deta – CSC Belinţ 3-0 (1-0).

Pentru „verzii” pregătiţi de Ionuţ Iacob au înscris Florin Nanu (min. 25), Ciprian Ştreangă (min. 62) şi Florin Călin (min. 90). Eşec în deplasare la debutul celor din Belinţ în liga a patra judeţeană, în calitate de nou-promovaţi.

CS Progresul Ciacova – Pobeda Dudeştii Vechi 4-0 (3-0).

Pentru elevii lui Cosmin Şusman au înscris Marius Stănilă şi Sebastian Andrei, fiecare cu câte două goluri.

Iar Tranculov a ratat o lovitură de la 11 metri, Pobeda păşind cu stângul la revenirea după 2 ani în Divizia D Timiş. Ultimul sezon „plin” de campionat, tur-retur, disputat de „bulgari” la acest nivel a fost în ediţia 2018-2019.

AS Gelu – CS Progresul Gătaia 3-1 (1-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 18, iar gazdele au egalat până la pauză prin golgheterul echipei din campionatul trecut, Cristian Berbece, în minutul 44.

La reluarea jocului, elevii lui Bogdan Lupu au reuşit alte două goluri, prin Alin Pîrjol şi Mircea Casian.

Antrenorul gazdelor a declarat: „Incredibil! Băieţii sunt incredibili pentru dăruire, au reuşit să întoarcă rezultatul! Băieţii au meritat victoria, chiar merită felicitări! Atâta am avut de spus…”

Au fost şi triumfuri în deplasare.

CS Comloşu Mare – CS Sânandrei-Carani 0-1 (0-1).

Unicul gol a fost marcat de Dan Silaghi în minutul 18.

Antrenorul învingătorilor, Narcis Petre, a declarat: „Cel mai slab meci de când sunt la această echipă. Contează cele 3 puncte. Un joc slab o echipă mare reuşeşte să-l câştige.”

Avântul Topolovăţu Mare – CSM Lugoj 3-10 (1-4): Iasmin Uşurelu, un autogol al oaspeţilor şi Iannis Cuclaros în contul localnicilor, respectiv Dorin Mărmăneanu cu două goluri, Răzvan Rus tot două goluri, Liviu Herci, Aziz Njifakue, Miroslav Radak, Alexandru Maier şi Ionuţ Mihoc.

CSU Universitatea de Vest – Gloria Moşniţa Nouă 1-4 (1-1): Marco Contescu, respectiv Lucian Stoica un gol, Cristian Melinte un gol şi Radu Razvan Popovici două goluri.

Meciul s-a disputat la Sîcălaz, dar din etapa a treia „universitarii” vor juca pe terenul Electrica toate meciurile „acasă”.

Iar cele 3 remize, după cum urmează.

CSC Millenium Giarmata – CSC Voinţa Maşloc 1-1 (1-0).

Gazdele au deschis scorul prin Caius Marta (min. 42, din lovitură de la 11 metri), oaspeţii egalând tot din penalty, transformat de Cosmin Saizu.

Vizitatorii au avut 2 jucători eliminaţi: Raul Popa (min. 30) şi Raul Duţu (min. 80).

AS FC Unirea Jimbolia – CS Flacăra Parţa 0-0.

De la fiecare echipă a văzut cartonaşul roşu câte un jucător, şi anume Marcus Antemie (gazde), respectiv Goran Paunchici, în minutul 80.

CS Unirea Sânnicolau Mare – CSC Liebling 0-0.

Pe coloana rezultatelor programului viitor şi clasamentului Diviziei D Timiş, şi datele similare, rezultate, program, ierarhii, din SuperLiga şi Liga 2. În plus, programul de start în Liga 3 şi Liga 1 Feminin.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.