Vucea şi „dubla” lui Rogozinaru înalţă Recaşul pe „Ştiinţa”

AACS Recaş, cu fostul antrenor al învinşilor la timonă, Cosmin Petruescu (în foto), şi-a continuat seria pozitivă din acest retur, desprinzându-se cu 2-0 încă de la pauză şi chiar cu 3-0 ulterior, pe arena „Ştiinţa” din centrul Timişoarei, într-un joc din cadrul rundei a XXIV-a a seriei a V-a a ligii a treia cu echipa satelit a prim-divizionarei poliste, aflată la rândul ei într-o perioadă fastă, motiv pentru care, deşi fără o miză anume în clasament, meciul se anunţa a fi unul interesant: FC Poli II – AACS Recaş 1-3 (0-2).

Este al şaselea joc la rând al Recaşului fără eşec, cu cinci succese şi golaveraj 13-5, elevii lui Petruescu reuşind în acest răstimp 3 victorii şi o remiză în deplasare.

Oaspeţii, bine aşezaţi în teren şi blocând din faşă firavele tentative poliste la construcţie, au controlat debutul meciului, iar pe acest fond Ionuţ Vucea, aripa dreaptă a „verzilor”, a profitat în minutul 16 de rarefierea din defensiva violeţilor, învingându-l pe Iordache cu un şut cu dreptul din careu, spre colţul lung, care s-a furişat pe sub portarul gazdei, într-un duel timişean „în familie” dar al orgoliilor sporite, recăşenii având multe de dovedit într-un retur pornit cu un eşec şi continuat cu rezultate fără înfrângere sub bagheta fostului antrenor al garniturii secunde poliste, Cosmin Petruescu.

Doar cu Szekely implantat în coasta defensivei poliste, recăşenii au fost în schimb mai prezenţi în jocul la mijlocul terenului, dominând decisiv o zonă din care şi-au lansat săgeţile soldate cu două şuturi puţin de aproape ori obţinând lovituri de colţ ce s-au dovedit periculoase, cum a fost la reluarea cu capul a înaltului Şeroni. Şi tot dintr-o fază fixă, în preajma pauzei, în minutul 40, Darius Rogozinaru a exploatat superioritatea numerică a recăşenilor în jurul careului mic polist, reluând cu capul din plonjon, de la 6 metri, la aşezarea lui Victor Aldana cu capul, care nestingherit de pe colţul lung redirecţionase balonul expediat din lovitură liberă, de la 45 metri lateral stânga, de marcatorul Vucea. 0-2 la pauză şi joc aproape într-un singur sens…

Aceiaşi Rogozinaru şi Boldea au impus de la pupitru şi la reluare jocul oaspetei, care s-a desprins la 0-3 dintr-un penalty just acordat pentru faultul portarului Iordache, ieşit în disperare de cauză, asupra marcatorului Vucea, pătruns frontal pe centrul defensivei poliste. Darius Rogozinaru a transformat cu calm, aproape fără elan, în stânga lui Iordache… Orgoliul violeţilor a fost zgândărit iar peste numai opt minute longilinul vârf Alexandru Boştină a redus din handicap dintr-o fază similară celei a deschiderii scorului, fiind angajat pe flancul drept şi şutând cu sete cu dreptul, imparabil pentru un fost polist prim-divizionar, căpitanul învingătoarei, „Pepu” Ţurcaş: 1-3.

Ţurcaş a fost providenţial ulterior, menţinând intact avantajul, într-un final marcat de eliminarea brazilianului, pentru un al doilea cartonaş galben primit pentru un gest nesportiv.

FC Timişoara II (antrenor Adrian Stoicov): 12. Paul Iordache – 8. Ionuţ Matei, 3. Florin Ilie (cpt), 4. Jiri Krejci, 20. Ionuţ Cuciorvă – 31. Adrian Florin Poparadu (66, 10. Samuel Jitaru) – 24. Alexandru Dudaş, 17. Răzvan Dobricean, 11. Carlos Ferreira Rocha – 9. Alexandru Boştină, 55. Marius Postolache (46, 18. Alexandru Popovici).

Pe bancă: 23. Ciprian Ostafie – 27. Andrei Dubei, 14. Cătălin Ştirbu, 15. Dario Todor.

AACS Recaş (antrenor Cosmin Petruescu): 12. Petru Ţurcaş (cpt) – 18. Miodrag Novacovici, 6. Victor Aldana, 21. Alin Şeroni, 16. Beniamin Ticană – 15. Vasile Chivoiu – 13. Ionuţ Vucea (60, 19. Răzvan Trandu), 17. Nicu Boldea, 8. Darius Rogozinaru (71, 22. Bogdan Steop) – 11. Florin Nanu (84, 10. Mircea Şchiopu), 20. Szabolcs  Szekely (68, 9. Alin Andronic).

Pe bancă: 1. Andrei Indreica – 5. Cristian Situwe, 7. Alin Paleacu.

Cartonaşe galbene: Rocha (36), Iordache (50) – Boldea (23), Vucea (37).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.