CSC Dumbrăviţa dă lovitura tot în prelungiri şi la Dej şi repetă isprăvile de la Mioveni şi Buftea: bilanţ pozitiv „afară”. Al doilea joc la rând în care cei intraţi spre final înscriu decisiv, Plokhotnyuk şi Tismonar, respectiv scot penalty-ul, Cibi. „Au înţeles şi asimilat foarte bine schimbarea de sistem”

Alexandru Tismonar, căpitan al „verzilor” în deplasarea la Arad din Cupa României, a fost introdus astăzi pentru ultimul sfert de oră în componenţa unei triple schimbări simultane, odată cu junii Cibi şi Andrei Toroc, şi a transformat în prelungiri lovitura de la 11 metri din care CSC Dumbrăviţa a câştigat şi pentru a treia oară în deplasare în primele doar 9 etape, 1-0 (0-0) la Dej cu CS Unirea, grupare de play-off 1-6 în primăvară, actualmente pe locuri de retrogradare.

Alb-verzi câştigători de puncte în prelungiri pentru al doilea meci la rând şi tot printr-un unic gol marcat de un jucător introdus în ultimul sfert de oră, la Dumbrăviţa ucraineanul Plokhotnyuk, în deplasare Tismonar, intrat tocmai în locul atacantului de peste hotare, din minutul 75, odată şi cu Cibi, cel care obţinea penalty-ul, respectiv Andrei Toroc, schimbându-i pe Ristin şi Sofran.

Deşi în absenţa din lot a unor titulari sâmbăta trecută, precum golgheterul Paulevici şi Zaluschi – atunci căpitan, indisponibili, dar cu aportul susţinutelor încurajări ale celor 15 inimoşi sufletişti care i-au sprijinit din tribună, fani dumbrăviţeni ce-au acoperit sonor galeria localnicilor dejeni, alb-verzii lui Cosmin Stan au învins astăzi de la ora 11 pe terenul ocupantei locului 4 după sezonul regulat trecut, calificată atunci în grupa I valorică.

Întâlnirea ardeleano-bănăţeană „curgea” spre o remiză albă, şi deloc puţine au fost deja draw-urile fără niciun gol în primele 8 etape, nu mai puţin de 11, cu câte 3 în dreptul ex-prim-divizionarelor argeşene din Mioveni şi Piteşti, ba chiar şi tocmai în precedentul meci jucat la Dej, acum două etape, 0-0 cu Unirea Slobozia, însă CSC Dumbrăviţa a dat lovitura în prelungiri pentru a doua rundă la rând, sâmbăta trecută pe „Ştefan Dobay” prin Plokhotnyuk, egalând cu capul în urma unui corner, astăzi de la punctul cu var, tot în al doilea minut adiţional: 0-1.

Perfectă modalitate de a intra într-o nouă pauză competiţională, abia peste două săptămâni reluându-se campionatul Ligii 2 cu etapa de la mijlocul sezonului regulat, a X-a, în care la Dumbrăviţa va sosi o nou-promovată, CSM Alexandria.

Iar proaspăt nou-promovată era CSC Dumbrăviţa pe când a întâlnit-o unica dată până acum într-un meci oficial pe Unirea Dej în ceea ce a şi rămas până astăzi singura dispută directă a lor în Liga 2, la chiar debutul absolut al „verzilor” pe „Ştefan Dobay” pe scena secundă, şi poate explică FRF cumva şi opiniei publice fotbalistice ce fel de sistem competiţional a putut croi în campionatul diviziei secunde, încât două formaţii să-şi încerce reciproc forţele doar o singură dată într-o ediţie.

La fel cum ar putea explica de ce şi tot întrerupe şi campionatul Ligii 2 la ceasul oricărei „ferestre internaţionale”, şi nu doar cel al SuperLigii, chiar dacă, fie şi conform convocatorului selecţionatei României U19 pentru „tripla” oficială din Cehia cu începere de miercurea viitoare – lot în care se află şi Cibi de la dumbrăviţeni respectiv Stancovici de la dejeni, sunt incluşi 8 jucători de la 7 secund-divizionare, Unirea Slobozia având 2 reprezentanţi, insuficient argument însă pentru discontinuitatea sistematică a diviziei a doua, lună de lună în sezonul regulat.

Iar dumbrăviţenilor chiar le-ar fi priit continuitatea, la punctele smulse în prelungiri sâmbăta trecută şi astăzi, primele două eşaloane fiind însă trase pe tuşă la ora „dublei” României în preliminariile Euro 2024, pentru care Iordănescu jr. a chemat doar 9 sportivi de la 5 cluburi din SuperLiga internă în lotul de 26, aşadar o treime, 3 fiind de la FCSB, câte 2 de la CFR Cluj şi Universitatea Craiova, iar unul de la Rapid şi Farul, mai întâi joi de la ora 21:45 cu Belarus la Budapesta – teren neutru alocat de UEFA ex-sovieticilor în baza unor absurdităţi de-a nu le permite să joace la Minsk pe măsură de aberante şi nejustificate precum cea a discriminării făţişe cu anii a Rusiei, ulterior duminică pe Arena Naţională cu codaşa Andorra, meci însă doar cu copiii până-n 14 ani în tribune.

Suporteri în toată firea fiind în schimb astăzi în tribuna Dejului cu sufletul şi fapta alături de dumbrăviţenii lor, iar Cosmin Stan s-a ţinut într-adevăr de cuvânt, „Mi-aş dori ca suporterii să se întoarcă fericiţi de la Dej!”, zis şi făcut, susţinătorii încurajându-i de pe margine, precum le-au fost aproape şi pe „Francisc Neuman” din Arad la jocul din Cupa României, iar favoriţii răsplătindu-i cu un reconfortant triumf de mare aport psihologic.

Conturat la final, lovitură de graţie, după o întâlnire în care ardelenii şi bănăţenii în mare măsură doar s-au anihilat reciproc, deplasare abordată de „verzi” cu nu mai puţin de 5 noutăţi în primul „11” faţă de meciul de săptămâna trecută de la Pădurea Verde, 1-1 cu Metaloglobus, de astă dată revenind căpitanul Zurbagiu, dar şi marocanul Salhi după 3 etape de suspendare, iar titularizat fiind şi Ristin, precum şi Nortey respectiv marcatorul cu bucureştenii, Plokhotnyuk, trio care şi intra în repriza a II-a a acelei partide.

Cea de astăzi, având şi ex-ripensişti de ambele părţi pe „Municipalul” dejean, titulari ori pe bancă, de pe bancă intrând sâmbăta trecută cu folos, într-o triplă modificare la mijlocul părţii secunde, atât Ristin în locul lui Cibi – ca între cei de 2005, cât şi Martinov în locul lui Andrei Toroc şi Bruce Daniel Nortey în locul lui Sofran, iar spre final Plokhotnyuk în locul lui Zaluschi, iar aşa cum ucraineanul a fost introdus în ultimul sfert de oră şi a smuls un punct, la fel şi Alexandru Tismonar a răspuns pozitiv apelului prin a adăuga chiar două în plus la zestre alb-verzilor pe Someş.

După ce începea deplasarea ca rezervă, pe bancă şi cu 3 dintre titularii sâmbetei trecute, şi anume Cibi , Lalic şi juniorul Andrei Toroc, pe când ceilalţi 2, Paulevici şi Zaluschi – căpitan împotriva bucureştenilor, într-un 1-1 prezentat aici LIVE TEXT , n-au mai fost disponibili.

De partea cealaltă, Dacian Nastai, care i-a preluat pe dejeni în vară de la Dragoş Militaru, a început de exemplu şi cu Stancovici, care de mâine se va alătura împreună cu Cibi lotului de 21 al României U19 ce va debuta în preliminarii miercuri la Ostrava împotriva Finlandei U19, ardelenii aliniindu-se azi şi cu ex-roş-galbenii Zamfirescu şi Piftor, ce avea a fi înlocuit ca parte a unei duble schimbări în minutul 60, când pe de altă parte intra la localnici timişoreanul Denis Golda.

Altfel, numai şi numai căpitanul Cristian Chira şi Adrian Pop au început şi astăzi pentru Unirea din unsprezecele câştigător la Dumbrăviţa al jocului de debut absolut pe teren propriu al „verzilor” în Liga 2, din august 2022, 1-2 (0-1) prin golurile lui Grigoriu, egalizator în minutul 83, respectiv Cocian şi Greu în minutele 13 şi 84, pe când 3 au fost „mohicanii” bănăţenilor titulari şi azi de la respectiva partidă, şi-anume portarul Trifon, căpitanul reintrodus Zurbagiu şi Tănase.

Iar „ultimul mohican” al fotbalului din Timiş în Liga 2 a smuls scalpul antepenultimei clasate, dumbrăviţenii adoptând din nou un bilanţ pozitiv în deplasări, deloc puţin lucru la finele primei jumătăţi a sezonului regulat, 5 3 0 2 6-7 9 puncte.

Un pas înainte prin comparaţie faţă de primele tot atâtea runde, 9, ale ediţiei trecute, în urma cărora bilanţul timişenilor „afară” era 5 2 1 2 8-8 7 puncte. De astă dată reuşind şi pentru a doua oară să nu primească deloc gol, precum în succesul conturat tot după pauză şi la Mioveni, la fel, cu 1-0, o singură dată însă în prima parte a sezonului anterior, graţie debutului cu 1-0 la Târgu Jiu.

De fapt, de-atunci, CSC Dumbrăviţa a jucat deja un total de 18 meciuri în deplasare în Liga 2, nu mai puţin de 7 fiind câştigate iar două remizate, aşadar exact jumătate fără eşec, 50% scutite de înfrângere: 18 7 2 9 24-30 23 de puncte.

Triumfuri la Târgu Jiu, Baia Mare, Râmnicu Vâlcea – cu sibienii Şelimbărului, Clinceni – cu Unirea Constanţa, la care a activat Nastai, Mioveni, din nou Buftea – recent, cu Progresul Spartac, iar astăzi pe Someş. Şi apropo de Progresul Spartac, ceea ce începea rezonabil, cu un 0-0 în prima deplasare a „verzilor” Dumbrăviţei în anul 2023, pe-atunci şi ultima în sezonul regulat, continuă aşadar cu mult mai bine, mulţumită punctelor din judeţul Cluj.

Unde, datorită situaţiei din clasament, gazdele au intrat „montate” în teren, controlând începutul jocului la capitolul posesia mingii, aşa încât prima situaţie periculoasă la poarta lui Trifon a apărut deja în minutul 4, când Adrian Pop a centrat de pe stânga, însă Fulga nu a putut relua din cinci metri. Apoi, în minutul 10, Ciocan a executat o lovitură liberă de pe stânga, iar Negrea a reluat cu capul din centrul careului, fără probleme pentru goalkeeper. În minutul 20, Negrea a fost la pupitru cu centrarea de pe partea dreaptă pentru acelaşi Fulga, care a reluat periculos cu capul, lângă bară, Trifon reuşind să respingă.

Au ripostat însă şi „verzii” în minutul 24, atunci când Plokhotnyuk a scăpat singur, dar s-a ciocnit cu portarul Anca-Trip, care a avut nevoie de îngrijiri medicale. Atacantul ucrainean a revenit în prim-plan în minutul 30, la o lovitură liberă executată de Gladun din zona centrală a terenului, la care Plokhotnyuk s-a înălţat, a trimis cu capul spre poartă, dar prea moale pentru a-i pune probleme lui Anca-Trip.

Repriza secundă a început în acelaşi registru, cu Unirea în prim-planul posesiei mingii, iar tot gazdele au avut prima situaţie mare a părţii a doua, în minutul 53, atunci când Zamfirescu a centrat de pe dreapta pentru apariţia lui Ciocan în faţa porţii, reluând din 4 metri direct în portarul Trifon.

Şi totuşi, cea mai mare oportunitate a primei ore de joc tot „verzilor” le-a aparţinut, în minutul 57, când Plokhotnyuk a recepţionat balonul aproape de careul mic al gazdelor, a pivotat şi a şutat spre poartă, Anca-Trip fiind bătut dar Kereki izbutind să respingă de pe linie.

La care Nastai a efectuat o dublă schimbare pentru ultima jumătate de oră de joc, şi încă una în minutul 73, cele 3 înlocuiri la care a apelat Stan pentru ultimele 15 minute dând însă mai mai roade, decisiv.

Gazdele mai beneficiau de o lovitură liberă periculoasă în minutul 81, însă şutul lui Ciocan, de la 20 de metri, din poziţie centrală, nu l-a putut învinge pe Trifon, urmând două şanse bune de gol pentru bănăţeni.

Mai întâi, în minutul 84, Cibi a centrat de pe dreapta, din cădere, iar balonul a prins o traiectorie neaşteptată şi totodată cadrul porţii, Anca-Trip reuşind totuşi să salveze de sub transversală, ca apoi, din cornerul rezultat, executat de Gladun, Salhi să reia cu capul puţin pe lângă poartă.

Semne şi avertismente, la care Dacian Nastai a mai efectuat o dublă modificare pentru intrarea în prelungiri, în căutarea loviturii de graţie, aplicată însă de alb-verzi.

Atunci când proaspăt intratul Cibi a fost faultat în careul alb-albaştrilor, iar un alt nou-intrat, Alexandru Tismonar, a transformat lovitura de pedeapsă şi a devenit al 10-lea marcator stagional al elevilor lui Stan, după tipicul sezonului trecut, tot cu o pleiadă de autori ai golurilor, triumf echivalent readucerii bănăţenilor în zona play-off.

În care se remarcă şi sibienii Şelimbărului, viitori amfitrioni ai timişenilor la Cisnădie, încotro îşi propun din nou a-şi îndrepta organizaţi atenţia fanii alb-verzilor.

„Verzi” cu care se pregătea recent şi Gabriel Torje, ajuns între timp la Concordia, al cărei titular a fost astăzi la Târgu Jiu într-un 2-2 (1-1) înregistrat de ilfovenii Chiajnei. Dar rezultatele etapei a 9-a în Liga 2 şi programul viitor sunt enumerate pe coloana clasamentelor la zi a secţiunii Fotbal în Sporttim.

*

CS Unirea Dej: Anca-Trip – Zamfirescu, Kereki, Cristian Chira – cpt., Negrea – Stancovici (minutul 89, Pruteanu), Ciuciulete (73, Şuteu), Adrian Pop – Ciocan (89, Blaj), Fulga (60, Golda), Piftor (60, Mitrea).

Rezerve neutilizate: R. Pop – Scocîlcă, Geană, D. Pop.

Antrenor: Dacian Nastai.

CSC Dumbrăviţa: Trifon – Amariei, Gîsă, Zurbagiu – cpt., Gladun – Ristin (minutul 75, Cibi), Tănase, Salhi – Ben Nortey, Plokhotnyuk (75, Tismonar), Sofran (75, Andrei Toroc).

Rezerve: P. Toroc – Ghinescu, Băluţoiu, Lalic, Ţieranu, Olaru.

Antrenorul Cosmin Stan a subliniat şi după meci că, „exact cum spuneam înaintea jocului, era foarte important să intrăm cu un rezultat pozitiv în această pauză internaţională. Avem liniştea necesară ca două săptămâni să ne pregătim cu entuziasm, cu voie bună, pentru ceea ce urmează. Va veni o săptămână cu antrenamente mai grele, mai lungi. Nu vom avea un amical programat, pentru că noi jucăm în fiecare mijloc de săptămână un joc-școală, iar săptămâna viitoare avem foarte mult de lucrat. Ne-am și schimbat sistemul de joc, în 4-3-3, și chiar vreau să îi felicit pe jucători pentru modul în care au înțeles azi acest sistem. Îl vom mai exersa și săptămâna viitoare, deci de antrenamente avem nevoie în următoarele zile, nu de meciuri amicale. Mai avem șase meciuri oficiale în acest an calendaristic și vrem să scoatem cât mai mult din fiecare. Am simţit încă de la începutul meciului că putem câştiga. Ba chiar am simţit acest lucru deja de vineri, de după antrenamentul de dimineaţă. Am avut o săptămână foarte bună, chiar vreau să laud jucătorii pentru felul în care s-au pregătit. Jocul-şcoală de la mijlocul acestei săptămâni a fost cel mai bun de până acum, şi pe această schimbare de sistem, pe care au înţeles-o şi asimilat-o foarte bine. De aceea, aveam speranțe mari, după modul în care a decurs toată săptămâna, că va fi un meci bun. Așa a și fost, am făcut un meci bun și am câștigat meritat, zic eu, pentru că am fost echipa mai bună astăzi. Toţi cei trei nou-intrați au adus un plus. Am avut un pic de suferit, Plokhotnyuk, Sofran și Ristin au alergat enorm, se vedea o scădere în jocul lor. Am făcut aceste trei schimbări, care au adus plusul necesar pe final de meci, când am avut foarte multe contraatacuri în trei, în Cibi, Tismonar și Toroc, eşuate pentru câte o fracțiune de secundă, o pasă sau o decizie greșită. Mă și gândeam că e păcat, pentru că toți trei au fost foarte prezenți în joc, aveau mingea la picior în permanență și mă gândeam că ne scapă meciul printre degete. Dar iată că, la fel ca în meciul cu Metaloglobus, am fost răsplătiți pentru că am muncit până în ultima clipă. Probabil va veni și reversul, vor veni și meciuri pe care le vom pierde în prelungiri, pentru că în fotbal balanța se echilibrează mereu. Dar acum ne bucurăm de acest moment și sărbătorim! Am mers la galerie după meci, am sărbătorit puţin cu fanii noştri, am încercat să îi facem şi pe ei fericiți. Cred că drumul de întoarcere pentru ei se anunţă foarte fain. Când echipa pe care ai susţinut-o câştigă în deplasare, e foarte frumos drumul spre casă. Chiar le-am zis că îi aşteptăm şi la următoarea deplasare, cea de la Cisnădie, cu CSC Şelimbăr. Ne dorim să fie şi acolo alături de noi şi să se bucure şi acolo la finalul meciului”.

Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare). Asistenţi: Mihăilă (Râmnicu Vâlcea) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria). Rezervă: Ţurcanu (Piatra Neamţ). Observator de arbitri: Tamaş (Odorheiu Secuiesc). Delegat de joc: Bîtea (Oradea).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.