FOTO. Răzvan Vişan (34 ani), căpitanul Progresului Vucova, prăbuşit pe gazon în minutul 23 şi nemişcat secunde bune, salvat de paramedicul Cătălin Neda, aflat la teren, şi spitalizat: inestigaţii, probabilă intervenţie chirurgicală. Înmărmurite, echipele din Vucova şi Berini nu vor să reia jocul din Campionatul Judeţean. AJF Timiş, către delegatul gazdelor: „Pierdeţi cu 0-3 şi veţi fi amendaţi dacă nu continuaţi!” „Dar cum să mai jucăm când viaţa unui om e în joc!? Şi e mai importantă!”

Fotbalul timişean a fost la un pas de tragedie în ultima etapă a sezonului de toamnă din Campionatul Judeţean Timiş, căpitanul gazdei întâlnirii din runda a XV-a a Seriei a III-a în liga a V-a, Răzvan Vişan (34 ani), prăbuşindu-se brusc pe gazonul terenului „Comunal” din Vucova la mijlocul primei reprize a meciului dintre AS Progresul şi AS Berini, disputat sâmbătă de la ora 14, şi rămânând secunde bune nemişcat. Cadrul medical asigurând asistenţa de specialitate, paramedic Cătălin Neda (46 ani), a intervenit prompt, salvându-i viaţa, iar sportivul a fost apoi transportat de urgenţă la spital. Cei rămaşi la faţa locului, coechipieri şi parteneri de întrecere de la vizitatori, înmărmuriţi de căderea lui Vişan, n-au vrut să mai reia partida, indiferent de prima reacţie „la cald” dinspre AJF Timiş, care l-a avertizat telefonic pe delegatul clubului organizator în privinţa consecinţelor rezultante dacă nu vor continua meciul, iar aşa au şi procedat, lăsând pe moment fotbalul deoparte, cu gândul la o viaţă de om. Mai multe detalii de la faţa locului, ceva mai jos, în turul de orizont al etapei de sâmbătă şi duminică.

Menţionând premiera oferirii de succinte amănunte de la absolut toate meciurile jucate la sfârşitul săptămânii în runda cădere de cortină peste turul sezonului de toamnă în liga a V-a „Judeţeană”. Iar rezultatele tehnice şi clasamentele la zi sunt enumerate pe coloana clasică a secţiunii Fotbal în Sporttim, a datelor din primele şase eşaloane, cu ierarhii şi programul viitor.

Sfârşitul de tur în Campionatul Judeţean Timiş a confirmat laureatele toamnei în eşalonul al V-lea, şi anume Voinţa Biled în Seria I, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II în Seria a II-a respectiv CSO Făget în Seria a III-a. Aşadar, după încheierea primei jumătăţi de campionat a celor 5 serii ale ligii a şasea judeţene de „Promoţie”, iată şi căderea cortinei în liga a V-a, Divizia D Timiş mai având o rundă de bifat săptămâna viitoare.

Seria 1

Voinţa Biled a câştigat turul cu 38 de puncte, urmată de Unirea Tomnatic cu 37 de puncte, iar pe locul 3 Viitorul Igriş cu 35 de puncte.

Lotul echipei campioane de toamnă: Bogdan Nicu Andrei, Mihai Vlad Hozan, Dan Adrian Merca, Daniel Romeo Boţu, Ovidiu Oancă, Lucian Agache, Raul Brusturean, Flavius Tomescu, Silviu Lorencz, Adrian Horţ, Adrian Gherţan, Valentin Neag, Denis Andraş, Răzvan Iezan, Claudiu Lupou, Raul Lupou, Adrian Miculiţă, Eduard Sas, Ionuţ Macovei, Ovidiu Ursu, Cristian Alba şi Raul Micu.

Antrenor: Silviu Lorenz. Delegat: Adrian Horţ.

Cel mai tânăr jucător, Adrian Gherţan, în vârstă de 22 de ani. Iar golgheteri ai echipei, Raul Brusturean cu 10 reuşite, Gherţan cu 8 şi Daniel Romeo Boţu cu 5 goluri.

AS Voinţa Biled – ACS Dedy Mid Viitorul Iecea Mare 4-1 (1-1): Alexandru Neag două goluri, Adrian Miculiţă şi Lucian Agache, respectiv Denis Bud.

AS Unirea Tomnatic – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 3-1 (1-1).

Marcatori: Cătălin Pîţ (min. 42), Raul Oros (min. 51) şi Denis Chistruga (min. 72), respectiv Daniel Hărpăilă (min. 27).

AS Viitorul Igriş – AS Chinejana Chinezul Satchinez 6-0 (3-0).

Cu această victorie, echipa de pe Mureş a încheiat turul pe podium.

Au marcat: Alexandru Mircea (min. 30), Caius Hulbăr (min. 35, 40), Sorin Broşteanu (min. 40, 62) şi Ovidiu Toader (min. 77). Nou-promovata s-a clasat aşadar pe locul trei, fiind surpriza plăcută a acestei serii.

AS Avântul Bobda – CS Unirea 2 Sânnicolau Mare 4-1 (3-0): Mohamed Bousnobra două goluri şi Alexandru Cirugea două goluri, respectiv Claudiu Coandă.

AS FC Dacia Cărpiniş – AS Plavi Delia Sânpetru Mare 6-7 (4-6): Daniel Lupancu două goluri, Lorin Beker două goluri, Emanuel Kovacs şi Alexandru Benea, respectiv pentru învingători Daniel Nagy două goluri, Stevică Zeravică, David Iovan, Daniel Bulumaci, Daniel Solomon şi Marko Iovan.

AS Steaua Roşie Variaş – ACS Voinţa Valcani 3-2 (1-1): Mihai Ghioancă, Sava Arşiu şi Răzvan Erdman, respectiv Petru Sandu Daju şi Alexandru Vereş. Primă victorie a elevilor pregătiţi de Marcel Porumb în acest tur de campionat.

CS Sânandrei Timiş – Mureşul Cenad 4-0 (4-0): Adrian Moroşanu, Dragoş Burciu, Alexandru Ungureanu şi Cosmin Vereşteanu.

AS Steaua Bulgăruş – AS Olimpia Lenauheim 2-1 (1-1): Cătălin Tomşa (min. 30) şi Dorel Lazăr (min. 71, din lovitură de la 11 metri), respectiv Attila Toth (min. 36).

La pauză, gruparea gazdă a contestat utilizarea jucătorului cu numărul 5 al Olimpiei, Attila Toth, dat fiind starea sa de suspendare, conform tabelului AJF Timiş cu hotărârea numărul 12 din 1.11.2023. În locul delegatului de joc desemnat pentru partida de la Bulgăruş, şi anume Ioan Marius Cotişel, s-a prezentat la teren secretarul general al AJFT, Ionel Poclid. Iar delegatul clubului organizator a fost sfătuit să cumpere mai bine ceva de băut jucătorilor, decât să achite contestaţia, mai bine să renunţe.

*

Seria a II-a

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2 a câştigat turul neînvinsă cu 43 de puncte, echipa „satelit” a divizionarei „C”, unica imbatabilă, fiind urmată de Pindul Dudeştii Noi cu 35 de puncte, iar pe locul 3, dubla campioană en titre Juventus Pişchia, cu 31 de puncte.

Lotul echipei campioană de toamnă: Gheorghe Stoianov, Tudor Ciocan, Raul Golban, Cristian Mureşan, Andrei Lixandru, Sorin Miclău, Dayron Molnoş, Ovidiu Imbroane, Denis Scafaru, Răzvan Pantea, Alessandro Vaccari, Dragoș Datcu, Andrei Manea, Darius Chițu, Andrei Popeci, Ionuț Popescu, Laurențiu Axinia, Daniel Todorescu, Mario Cârpaci, Alexandru Buțu, David Gulei, Andrei Cionvică, Eduard Cojocaru, Darius Băiceanu, Mario Drăghia, Alexandru Maghici, Mihai voica, Orlando Trandu, Cosmin mancaș, Sebastian Protopopu, Cluci Răzvan, Adrian Dobra, Ovidiu Bulza şi Mario Petruş.

Antrenor: Orlando Trandu. Director sportiv, Gheorghe Chimiuc. Antrenor cu portarii, Gabriel Strainovici.

Cel mai tânăr jucător, David Florin Gulei, născut în anul 2008. Golgheteri ai echipei, Alexandru Buţu şi Mihai Voica, ambii cu câte 7 goluri, iar Alessandro Vaccari şi Răzvan Cluci cu câte 6 goluri.

Progresul Iecea Mare – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii II 2-3 (2-1).

Gazdele au marcat în minutele 20 şi 25, conducând la pauză după ce Andrei Manea înscria încă din minutul 3 pentru vizitatorii fruntaşi, dar la reluare junii lui Orlando Trandu au mai înscris şi prin Mario Petruş (min. 80) şi Sebastian Protopopu (min. 87).

AS Unirea Cerneteaz – CSC Pindul Dudeştii Noi 6-0 (3-0).

Marcatori: Viorel Mihai 3 goluri, Ionuţ Niţă două goluri şi Alin Balabasciuc. Surpriză a etapei!

CSO Deta II – AS Avântul Jamu Mare 2-0 (0-0): Alexandru Creţu (min. 55) şi Sebastian Paraschiv (min. 88).

AS Unirea Uivar – ACS Galaxy Timişoara 2-3 (0-1).

Marcatori: Adrian Borcea (73) şi Daniel Vlad (min. 86), respectiv Sorin Laslău (min. 16, 78 şi 81).

Juventus Pişchia – Inter Foeni 3-2 (2-1): Ervin Budriş (min. 13), Alexandru Simina (min. 32) şi Remel Bolborea (min. 86), respectiv Alin Peşteleu (min. 22) şi Mădălin Ciuciumiş (min. 71).

AS Viitorul Ionel – ACS Unirea Banloc 5-1 (4-0): Roberto Vălean două goluri, Viorel Libotean, Gavrilă Cozma şi Ovidiu Toma, respectiv Claudiu Mincu.

AS Viitorul Bencec – AS Petroman 1-1 (1-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 1, ca apoi gazdele să restabilească egalitatea prin Nicuşor Făţan cu cinci minute înainte de pauză.

ACS Kids Sânmihaiu Român – AS Utvin 2-1 (0-0): Sebastian Smochină (min. 40 şi 60) – ambele din lovitură liberă, de la 17 respectiv 20 metri, Mircea Gogoaşă replicând pentru învinşi (min. 80).

*

Seria a III-a

CSO Făget a câştigat turul cu 36 de puncte, urmat de AS Recaş cu 34 de puncte, respectiv CSC Boldur cu 32 de puncte.

Lotul echipei campioană de toamnă: Albert Goldschmidt, Dorian Predescu, Horia Onae, Alexandru Neagu, Alex Ionescu, Radu Matiaş, Sergiu Ţofei, Sorin Coţolan, Ionuţ Baranka, Georgian Berzava, Mihai Rădac, Raul Dobozi, Cristian Căplescu, Alex Lăzărescu, Fabian Sârbu, Silviu Manzur, Adelin Dicu şi Mihai Pop,

Antrenori, Sergiu Benescu şi Lucian Magheţ. Medicul echipei, Viorel Pîrvu, Preşedinte, Tiberiu Manea, iar delegat, Ionel Valerică Lazăr.

Mezinul echipei, David Petrea, născut în anul 2008. Iar golgheterii, Mihai Rădac cu 21 de reuşite, Sergiu Ţofei cu 5 goluri şi Mihai Pop cu 3.

AS Margina – CSO Flacăra Făget 2-4 (1-3): Alexandru Sedac (min. 10, 75, din lovitură de la 11 metri), respectiv Horea Onae (min. 5), George Berzava (min. 20) şi Mihai Rădac (min. 31, din lovitură de la 11 metri, respectiv minutul 60).

Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri prin Flavius Maca (min. 40).

CSC Boldur – AS Meget Remetea Mare 7-0 (2-0): Florin Bolgea două goluri, Armando Stoian două goluri, Rareş Guţiu, Andrei Cut şi Cosmin Sultan.

AS Tormac – AS Olimpia Darova 4-3 (2-1).

Au marcat: Emil Ciobanu (din 11 metri), Claudiu Barb două goluri şi Edwin Szarvas, respectiv Alex Voicu, Roşu Biţu şi Ionuţ Pantea.

FC Viitorul Sacoşu Turcesc – AS Recaş 0-6 (0-3): Dan Roman 3 goluri, Cosmin Codrean, Deian Cocoţan şi Alexandru Mărgărita.

CS Niţchidorf – CS Phoenix Buziaş II 5-5 (2-1).

Claudiu Apostol a marcat 4 goluri pentru gazde iar Claudiu Cionvică unul.

Meciul AS Progresul Vucova – AS Berini a fost întrerupt, la un pas de tragedie pe suprafaţa de joc.

După ce David Covaciu şi Raul Jorj au înscris în minutele 8 şi 16 pentru oaspeţi, la scorul de 0-2, căpitanul echipei gazdă, Răzvan Vişan, s-a prăbuşit la mijlocul primei reprize pe suprafaţa de joc şi nu a mai mişcat câteva secunde bune, spre îngrijorarea şi panica tuturor celor din jur, coechipieri şi parteneri de joc.

Intervenţia promptă a medicul care a asigurat asistenţa de specialitate la meci, paramedic Cătălin Neda – în pragul împlinirii în luna decembrie a 47 de ani şi cadru medical al echipei locale, a salvat viaţa tânărului sportiv în vârstă de 34 de ani, care şi-a revenit între timp, în aşteptarea Ambulanţei solicitate, sosită după 23 de minute. Iar Vişan a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean Timişoara, fiind internat pentru investigaţii medicale.

Şi nu este primul caz în „Judeţ”, de semnalat fiind şi aspectul că viza medicală nu se mai efectuează la Policlinica pentru Sportivi din Timişoara, AJF Timiş îndrumând în acest sens sportivii din eşaloanele 5 şi 6 dar şi din cele juvenile către medicii de familie, judeţ unicat în ţară în ceea ce priveşte această abordare.

Înmărmurite de cele văzute, formaţiile au căzut de acord că nu mai era cazul să reia partida, căzută într-un plan secundar al importanţei în raport cu prioritatea stării de sănătate a lui Răzvan Vişan, brusc deteriorată cu accente dramatice, iar meciul nici nu a mai fost într-adevăr reluat.

Şi totuşi, trista situaţie de la Vucova nu s-a încheiat astfel cu totul, căci trimisul delegat de joc al AJF la meci a spus că nu este bine că jocul nu este reluat din minutul 23, al întreruperii sale, şi că renunţarea la continuarea partidei se va lăsa cu o amendă.

Victoraş Petrea, delegat al grupării organizatoare din Vucova, a apelat numărul telefonic al secretarului general al AJF Timiş, care i-a confirmat că „pierdeţi cu 3-0 şi veţi fi amendaţi dacă nu continuaţi meciul!” Reacţia delegatului gazdelor a fost cât se poate de firească, normală şi naturală în circumstanţele date: „Dar cum să mai jucăm când viaţa unui om e în joc!? Şi este mai importantă decât meciul!”

Ambele echipe fiind cutremurate de cele întâmplate, nu au mai dorit să continue, iar arbitrul a fluierat sfârşitul meciului.

Răzvan Vişan a confirmat printr-un mesaj trimis din unitatea spitalicească faptul că a trecut peste starea de sâmbătă după-amiază, mesaj pe care-l reproducem: „Vă salut, sunt bine, sunt internat momentan pentru mai multe investigaţii. Se pare că e vorba de o convulsie la prima vedere. Urmează RMN pentru a stabili dacă este necesară o intervenţie chirurgicală! Mulţumesc tuturor pentru susţinere şi mesajele de încurajare!”

Vitoraş Petrea, delegat al Progresului, vizitându-l la spital pe Răzvan Vişan, semnalează că intervenţia chirurgicală este necesară.

Din sânul colectivului gazdă, al AS Progresul Vucova, se confirmă că toţi componenţii echipei au fost injectaţi în cursul „campaniei de vaccinare” din 2021-2022 cu serul anti-covid-19, constrânşi fiind astfel dinspre AJF Timiş cu avertizarea că dacă nu se inoculează nu vor mai putea practica îndrăgitul lor fotbal, în cazul particular al căpitanului Vişan (34 ani) confirmându-se că „înainte era absolut sănătos tun”, jucătorul efectuând însă mai multe „vaccinări”, 4 conform aceloraşi surse.

AS FC Bazoş – AS Autoliv Lugoj a fost întrerupt în minutul 17, la scorul de 2-0 prin golurile înscrise de Cristian Radu (min. 9) şi Denis Vînătu (min. 14), întrucât echipa lugojeană s-a prezentat cu 7 jucători iar unul s-a accidentat, rămânând 6 pe teren, la care partida nu a mai continuat. Se poartă, o obişnuinţă în „fotbalul mic” sub egida AJFT. Iar cel mai probabil Autoliv va pierde la masa verde cu 3-0.

AS Voinţa Iosifalău – AS Bacova 1-1 (0-0): Marco Giuricici (min. 78, din lovitură de la 11 metri), respectiv Abi Şultz (min. 60). Oaspeţii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 55, prin Armin Şultz.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.