ACS Poli, juniori A, cu forcepsul, prin liberele căpitanului Duţu

Juniorii A ai alb-negrilor, care ne-au obişnuit numai cu victorii, s-au impus duminică doar la limită, runda a VI-a fiind mai prielnică juniorilor B ai clubului, care au cîştigat cu 4-0, în cel de-al doilea meci al cuplajului de pe „Ştiinţa”. Dar mai întîi a fost ACS Poli Timişoara – Minerul Motru 2-1 (1-1).

Faţă de meciul disputat săptămâna trecută la Târgu Jiu, echipa juniorilor ”mari” de la ACS Poli Timişoara –  de această dată contra altor pui de olteni, de la Minerul Motru – a avut o misiune mult mai complicată în ceea ce privește jocul și alcătuirea formației pentru încleștare. Explicând cele două aspecte, unul, legat de algoritmul stabilit pentru trimiterea în teren a jucătorilor, că așa este la fotbal, altul, din pricina celor două accidentări (Ciobanu – entorsă și Popescu – ligamente încrucișate, ambii după ce au fost trimiși marți să joace la ”Municipiu!!!”), exprimarea celor trimiși în luptă a fost una palidă, fără vlagă și pe alocuri presărată cu indisciplină tactică ( vezi cazul lui Bărbuț, care ar fi dorit să facă totul pe teren, să șuteze, să centreze și să dea și gol, uitând că fotbalul este un joc colectiv şi stîrnindu-l pe Contescu într-o criză de nervi la marginea dreptunghiului verde…!).

Linia defensivă s-a trezit abia după ce oaspeții au reușit să marcheze dintr-o fază în care cu toții adormiseră, în frunte cu Bocșanu și Moja, dând posibilitatea oltenilor să deschidă scorul. Era minutul 20.

A urmat o perioadă de lungi căutări în dorința timişorenilor de a puncta, însă pericolul la poarta oaspeților s-a lăsat așteptat de la o fază la alta… Şi tot aşa, înghiţind încercările timide ale ofensivei timișorene, a venit minutul 38, când Duțu, probabil cel mai activ jucător al trupei dispusă pe arena ”Știința” de Cristian Contescu, a pus o liberă – de la 25 metri – direct în vinclul oltenilor, pentru 1-1, scor cu care s-a plecat la vestiare, fiind uitată pentru câteva minute realitatea cruntă din intervalul primelor 45 de minute.

La reluare, jocul a continuat în același ritm, dar și în aceeași notă confuză din partea localnicilor, atribute care conveneau de minune vizitatorilor gorjeni. Numai că Duțu – căpitanul bănățenilor – se mai propteşte o dată asupra mingii, în minutul 55, și tot la o lovitură liberă, de această dată de la 18 metri, și îngenunchează gruparea din Motru pentru a doua oară… Se făcuse 2-1 și speranțele începeau să renască numai că, așa cum spuneam, pe bancă nu erau soluții de revigorare ci, mai bine, de menținerea rezultatului, ceea ce s-a și întâmplat, pentru că respectivii introduși ( Lihoni, Scheau, Miheț și Rusu) doar au bifat substituirile, şi nu au îmbunătățit starea de fapt a jocului de până atunci.

Mai mult, Lihoni – cu faulturile sale succesive, prin care a reîntors fazele și jocul în terenul și careul bănăţean – a complicat și mai tare situația. De atac nu mai pomenim nimic, pentru că Radosav a făcut iarăși o partidă submediocră, lăsând impresia că nu are chef să joace la capacitatea sa, aşa cum a făcut-o la Târgu Jiu.

Întrucât, până la urmă, că așa este în acest sport, jocul se uită și doar rezultatul rămâne, hai să mai trecem cu vederea amnezia din această partidă și să privim către următoarele întâlniri, neuitând faptul că se poate și altfel, adică mult mai bine și mult mai serios.

Pentru acest meci, Cristian Contescu a ales următorii jucători: Trițoiu – Moja, Bocșanu, Știrbu, Mureșan, Opriș, Duțu, Bărbuț, Popa, Radosav, Stoichescu. Au mai jucat: Scheau, Miheț, Rus, Lihoni.

La juniori B  a fost ACS Poli – Minerul Motru 4-0 ( 3-0)…

De această dată echipa antrenată de Roberto Ivan a făcut o partidă foarte bună, în ciuda faptului că din trupa aliniată în jocul de la Tîrgu Jiu au lipsit trei jucători, care au luat cartonaşe roşii în Gorj, şi anume Nicoară, Jivcovici și Dalea. Fără aceștia – iată! – chiar dacă adversarii de astăzi au fost inferiori, timişorenii au reuşit să puncteze de patru ori, prin Kovacs, Yazji, Stolojescu și Gligorovici, acesta din urmă transformând o lovitură liberă din afara careului mare.

ACS Poli juniori B : Rusu (Bercuci) – Lupăştean, Marghitan, Kovacs, Gligorovici (Lazăr), Stan (Golda), Yazji, Simionov, Sorescu (Vâlceanu), Pătru (Stolojescu), Balaure.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.