Nu pe stadionul „Dan Păltinişanu”, şi nu cu hunedorenii, lideri detaşaţi şi neînvinşi în Seria 5 din liga a treia, ci cu Flacăra Făget, divizionară C de pe „Colterm” cu un eşec şi 6 goluri primite în 12 meciuri ale Seriei 4, ACS Poli Timişoara a disputat astăzi un joc amical puţin concludent, tranşat cu 12-0 (4-0), în care Marovic a fost înlocuit înainte de pauză, acuzînd o accidentare.

Marcatorul junior Bărbuţ şi căpitanul Trandu îl felicită pe Szabolcs Szekely, autor a 3 goluri în amicalul ACS Poli Timişoara - Flacăra Făget (liga a treia) 12-0 (sursa foto: www.acspoli.ro)

Starea vremii schimbîndu-i planurile, ACS Poli a evoluat astăzi de la ora 14 pe terenul sintetic din complexul „Dan Păltinişanu”, unde golgeterul Boldea a deschis sarabanda golurilor, după un sfert de oră, iar alţi 7 colegi şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.

În unsprezecele de start Pap – Redjepi, Petrovic, Şeroni, Marovic, substituit înainte de pauză cu Nanu, Dobricean, Petre, Poparadu, Bălace – Boldea, Dina, echipa timişoreană a înscris de 4 ori în prima parte, la pauză schimbându-şi componenţa.

Astfel, Valentin Velcea a continuat la reluare cu Kirev – Nohai, Bocşan, Miculescu, Todorov – Bărbuţ, Artean, Trandu, Nanu – Szekely şi Boştină, iar numărul golurilor a fost triplat.

Pentru conformitate, au înscris Boldea, în minutul 16, Dina, în minutele 27 şi 36, Dobricean (minutul 32), Szekely, care a contribuit cu 3 goluri, în minutele 55, 64 şi 88, Bărbuţ (minutul 59), Boştină (minutele 68 şi 80), Nanu (minutul 71) şi Artean (minutul 75).

Jocul cu CS Mioveni, din etapa a 18-a a Seriei II (Vest) a ligii secunde, este anunţat pe portalul oficial federal www.frf.ro pentru sîmbăta viitoare, 23 martie, de la ora 11. Cei din Mioveni au dispus astăzi de UTA, cu 3-1, în cadrul etapei a 17-a, în alte întâlniri CSM Râmnicu Vâlcea – FC Argeş 1-0 şi Luceafărul Oradea – FCM Târgu Mureş 1-1.

Corona Braşov va juca mîine de la ora 11, acasă cu maramureşenii, iar FC Bihor are în cont un 3-0 prin retragerea din întrecere a celor din Alba Iulia.

* Flacăra Făget va juca etapa viitoare, a 16-a, în deplasare la Târgu Jiu, cu Pandurii II, tot pe teren sintetic, rundă în care Vulturii Lugoj va evolua la Caransebeş iar Millenium Giarmata acasă cu Jiul Rovinari.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la ACS Poli Timişoara îi administrează amical 12 aşa-zisului Făget, dublu decît primea Flacăra în 12 jocuri de C

1. ardiles spune:

un antrenament foarte bun si speram intr-o victorie cu mioveni,chiar daca va fi doar cu un gol mai mult decat adversarul…si ca am fost azi la meci si se auzea pe acolo,prin preajma terenului cum ca vreo 3 jucatori tineri intre 17-22 ani vor pleca la vara de la poli din cei care au jucat,iar dupa cum se ssusotea era vorba de portarul pap,de capitanul de echipa din repriza a 2 – trandu si cred ca barbut ca tot spuneau ala micu de pe dreapta.cred ca iar vom da cu batu in balta si ceva tineri se vor transfrera la alte echipe.hai poli….

2. marius spune:

jucator foarte talenta…barbut cristi sper sa ajunga un mare fotbalist…… la fel si cel de la flacara palkovacs vasile…..ambii stiu ca au jucat la selectionata judeteana u 16 jucatori de viitor scorul este un pic mincinos nu cred ca intr-un meci pe bune ar bate-o asa usor acs poli pe flacara asta e succes ambelor echipe sper ca una din cele 2 echipe sa promoveze mas bucura foarte tare daca ar promova amandoua ,ar fi frumos sa avem din nou o echipa in liga 1