Alb-violeţii au revenit pe terenul sintetic al Bazei II – UPT, însă s-au văzut conduşi cu două goluri în primele nici 40 de minute ale jocului amical cu ardeleni din cetatea Marii Uniri, deficit consemnat şi sub forma rezultatului final: 1-3. Succinte detalii, fotografii şi declaraţii, dar şi alte rezultate din meciuri de verificare, tot mai jos.

Un duş rece miercuri pentru „violeţii” din Liga 3, Politehnica Timişoara – CS Universitar din Alba Iulia 1-3 (1-2), vizitatorii de pe locul 4 în Seria 9 din Liga 3, cu bilanţul toamnei 15 7 3 5 25-14 24 puncte, după cei din Bistriţa, Mediaş şi Ungheni, dar înaintea târg-mureşenilor şi a concitadinilor de la Unirea, impunându-se în sud-estul capitalei Banatului.

Azi de la ora 13, pe un timp însorit dar cu vânt rece, oaspeţii au deschis scorul în minutul 27 prin Gylien Balint, cu latul, după o centrare pe jos a lui Şerban, de pe flancul stâng.

Peste zece minute a fost rândul tânărului Aurel Vlaicu să trimită o pasă neglijentă, de care a profitat Răzvan Pîntea şi a înscris la colţul lung: 0-2.

Poliştii au egalat cu un minut înainte de pauză, prin Fabian Marincu, din lovitură liberă de la 18 metri, direct sub transversală.

Ambii antrenori au efectuat schimbări masive, iar tot vizitatorii au mai înscris prin acelaşi Răzvan Pîntea şi în minutul 67, cel transferat de la Ceahlăul Piatra Neamţ mai având câteva oportunităţi de a marca, dar şi tratând fazele cu seninătate.

Spre final, Victor Prună a văzut cartonaşul roşu după ce a fost mai întâi avertizat de centralul Norbert Rus, dar fiind amical, s-a permis înlocuirea jucătorului, din minutul 79.

Următorul meci al alb-violeţilor, sâmbătă de la ora 14 pe arena „Dan Păltinişanu” cu Viitorul Şimian. S-a mai jucat, printre altele, şi SSU Politehnica U19 – Timişul Șag 4-3, şi vom reveni cu fotografii şi cronica.

Antrenorul Politehnicii, Paul Codrea, a opinat „că a fost un test util. Am întâlnit o echipă bună, chiar m-a surprins puţin, pentru că nu-i cunoşteam. Au câţiva jucători în componenţă foarte, foarte interesanţi. Au jucat foarte bine, azi au meritat victoria. Au şi profitat de nişte cadouri din partea noastră, mai ales în prima repriză, primele două goluri, gafe ale noastre. Dar noi încercând să jucăm de jos, se poate întâmpla să greşeşti, nu sunt supărat absolut deloc pe băieţii care au greşit, e bine că se întâmplă în jocuri amicale şi nu la oficiale. De obicei din înfrângeri ai de învăţat, mă bucur că poate a venit la momentul ăsta o înfrângere, pentru că avem multe de reglat. Bineînţeles că suntem în timpul pregătirii, mai este o lună până la campionat. Nu mă interesează să fiu în vârf de formă acum, au primit minute absolut toţi jucătorii şi vor primi în continuare. Noi trebuie să ajungem pe 9 martie să fim pregătiţi pentru prima etapă din an şi să ne îndeplinim obiectivele. Lotul nu e foarte numeros şi probabil o să se simtă puţină oboseală, dar asta şi vrem, să dăm minute multe jucătorilor, avem sâmbătă, miercuri apoi iar sâmbătă, sunt multe meciuri tot la trei-patru zile şi un pic de oboseală şi astăzi, nu am fost atât de proaspeţi după părerea mea. Am luat în calcul asta. Când jucătorii sunt obosiţi nu sunt lucizi. Mă bucur că a intrat Adamcsik la primul meci, se vede că e în spate cu pregătirea faţă de ceilalţi. Aşteptăm să-şi revină şi Iosif Rotariu şi atunci o să avem tot lotul la dispoziţie”.

Antrenorul oaspeţilor, Bruno Vienescu, crede că „a fost un meci bun pentru noi, avem şi câteva absenţe, sperăm ca săptămâna viitoare să avem efectivul complet. Ne-au lipsit trei băieţi din compartimentul ofensiv. În rest suntem cumva în grafic din punct de vedere fizic. Sper să îmbunătăţim şi să creştem puţin ritmul, să mărim viteza jocului. Mulţumesc gazdelor pentru ospitalitate şi acest joc disputat. Un pic suprafaţa lentă pe sinteticul acesta, ne-a luat puţin, primele zece minute, să ne acomodăm la el. Am fost puţin crispaţi în primele 10-15 minute am pierdut mingea uşor. Dar treptat ne-am adaptat la condiţiile jocului şi am preluat conducerea cumva, nelegat de scor, am ţinut să ţinem de minge mai mult şi am reuşit să şi presăm… Noi am jucat şi ne-am antrenat numai pe iarbă până acum în iarnă. Am început să folosim un sintetic care este diferit de acesta. Sperăm să încheiem sezonul regulat pe primele patru poziţii şi cam ăsta ar fi obiectivul şi să propunem un fotbal atractiv pentru cei care vin să ne susţină”.

În alte jocuri amicale, Victoria Ineu (jud. Arad) – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-4 (0-2): Cosmin Mancaş două goluri, Adrian Popa şi Dragoş Datcu.

CSM Reşiţa U19 – CS Phoenix Buziaş 1-9 (0-5): Pădurariu 3 goluri, Românu două goluri, Grancea, Bobocel, Nagy şi Mada câte unul.

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii U19 – Ripensia Timişoara 6-3 (0-0): Andrei Cionvică, Alessandro Vaccari, Alexandru Ilie – toţi trei câte o „dublă”, respectiv Paul Crişan o „triplă”.

Politehnica Timişoara: Mikloş – Curescu, Roşu, Vlaicu, Pamfile – Oprea, Pureca, David Ciurel – Marincu – cpt., Istratie, Mura.

Au mai intrat: Murariu – Haloş, Bocşan, Olariu, Radu Ciurel, Prună, Popa şi Adamcsik.

Antrenor: Paul Codrea.

CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen, Popa, Niakate, Lazăr, Bucurică, R. Şerban, Pîntea, Balint, Bidulescu, Vitali Ali.

Au mai intrat: F. Şerban – Tîrşa, Carabineanu, Trifu, Cunţan, Trolea, Boldea şi Kouadio. Antrenor: Bruno Vienescu.

Au arbitrat: Norbert Rus – Lorand Tyukodi şi Raul Mureşan.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3, Poli Timişoara și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.