Fortuna Becicherecu Mic, ”set” la zero în deplasare, la debut, la Cluj

ACS Fortuna Becicherecu Mic, conform noii denumiri a secund-divizionarei timișene de fotbal feminin, a pornit perfect în cel de-al doilea sezon ca participare în seria vestică a Ligii I, eșalon al doilea, trecând cu 6-0 la Cluj de gazda Olimpic Star, după ce la pauză conducea cu 4-0.

Melisa Șodincă a deschis scorul în minutul 10 al deplasării din etapa I în Liga I – Seria II, tot ea majorându-l în minutul 15 iar căpitanul Cristina Linul în minutul 25, la 0-3.

Fetele de la Nuova Mama Mia Becicherecu Mic

Fortuna Becicherecu Mic, fostă Mama Mia, continuând tot în seria vestică a ligii secunde

Fortuna a mai marcat de încă 3 ori în deplasarea în Ardeal, prin Adriana Ghilea în minutul 37, printr-o centrare de pe dreapta deviată în propria poartă de goal-keeper-ul gazdelor, respectiv după pauză Silvia Usain în minutul 60, după cornerul Melisei Șodincă, și căpitanul Linul în minutul 80.

Singurul nor pe cerul deplasării timișene la Cluj, accidentarea Nicoletei Mândruț, la glezna piciorului stâng, ceea ce o va reține pe margine vreme de peste o lună.

Florin Pădurean și Gelu Haidău, cuplul tehnic al Fortunei, a apelat la Romina Bărbosu – Oana Stoianov, Deiana Vuicin, Camelia Crișan – care va mai evolua alte 3 etape după care se va reîntoarce în Belgia, Eleni Christopoulou, Adriana Ghilea, Silvia Usian, Nicoleta Mândruț (Andreea Marincu), Melisa Șodincă, Adela Codrean și Cristina Linul – căpitanul.

Fortunei i-au lipsit azi 5 jucătoare, Andreea Betea și Teodora Tîrtea fiind în Cehia, cu serviciul, respectiv Claudia Buză, Sorina Munteanu și Raluca Cornea.

Runda viitoare, Fortuna va juca duminică de la ora 11 acasă cu Juniorul Satu Mare. Seria vestică a ligii a doua e alcătuită din opt cluburi, pe lângă cele din Becicherecu Mic, Cluj și Satu Mare mai fiind implicate Olimpia 2 Cluj, CS Ineu, Vasas Odorhei, Ladies Târgu Mureș și Sporting Lugaș (Bihor). Grupa estică e formată tot din opt grupări, din Alexandria, Bacău, Constanța, Craiova (Real II), Dolhești, Galați, Pașcani și Reghin.

Acest articol a fost publicat în Feminin, Fotbal și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.